Skip directly to content

Popis nemoci

Co je hypercholesterolémie?

Cholesterol je částice tuku v krvi, která hraje velmi důležitou roli v některých tělesných funkcích. Je stavebním prvkem buněčných membrán a některých hormonů. Část cholesterolu se do těla dostane potravou, ale většinu si ho organismus člověka vytváří sám v játrech.

Zvýšená hladina cholesterolu v krvi je proto způsobena buď stálou a zvýšenou konzumací zejména živočišných tuků, nebo zvýšenou syntézou cholesterolu v játrech. Tato nadprodukce cholesterolu je často dědičná a může se u vás vyskytnout, i když výhradně upřednostňujete rostlinné tuky a zdravou výživu.

Zvýšená hladina cholesterolu může vést k ukládání tukových látek do stěn cév (vytváření tzv. tukových proužků a plátů), množení hladkých svalových buněk ve stěnách tepen, čímž cévy ztrácejí na pružnosti a postupně se zužují. Tento proces se nazývá ateroskleróza - kornatění tepen. Tento proces začíná již v relativně mladém věku (aterosklerotické změny na tepnách byly prokázány již u lidí ve věku 15-30 let). Stěna cév následkem těchto změn klade protékající krvi velký odpor. Velký odpor krve způsobený zúženými artériemi vede k rozvoji arteriální hypertenze (vysokému krevnímu tlaku). Následkem aterosklerotických změn na věnčitých srdečních tepnách je vznik ischemické choroby srdeční, jejímiž projevy jsou angina pectoris a infarkt myokardu. Pokud jsou aterosklerózou postiženy tepny, které krví zásobují mozek, může dojít k přechodnému nedokrvení mozku nebo k náhlé cévní mozkové příhodě ("mozková mrtvice").