Skip directly to content

Léčba

Kdy navštívit lékaře?

Přestat kouřit má smysl vždy - v každém věku a situaci. Mladí dospělí si v průměru prodlouží život o cca 10 let a předejdou většině zdravotních komplikací, dlouholetí kuřáci si také výrazně zlepší vyhlídky na delší a zdravější život - například riziko infarktu po roce nekouření se u bývalého kuřáka sníží zhruba o polovinu.

Navštívit lékaře je vhodné, když chcete přestat kouřit a vaše minulé pokusy se nezdařily. Nejste rozhodně sami - při tzv. neasistovaném pokusu (tzn. bez medikamentózní léčby a bez psychické podpory, čili „přestat jen tak“) je úspěšné jen malé množství (cca 2%) pokusů přestat kouřit.  Léčba vám může pomoci i v případě, že trpíte při odvykání kouření silnými a obtěžujícími abstinenčními příznaky. Proto neváhejte a požádejte svého lékaře o pomoc.

Pro každého odvykajícího kuřáka je vhodná psychická podpora a behaviorální intervence směřující ke změně navyklých způsobů chování spojených s cigaretou (vyhýbání se rizikovým situacím, hledání náhradních řešení apod.). Pokud se u Vás již vyvinula fyzická závislost na nikotinu (viz. oddíl diagnostika), mohou Vám velmi pomoci léky určené k léčbě závislosti na tabáku: a to buď volně prodejné, nebo vázané na lékařský předpis, který Vám může napsat kterýkoli lékař.

Důležité je užívat předepsané léky dostatečně dlouhou dobu dle platných doporučení. Závislost na tabáku je často chronický a vracející se problém. Pokud přestanete léky užívat příliš brzy poté, co jste vykouřili svou poslední cigaretu, riziko návratu ke kouření je velmi vysoké. Závislost na nikotinu se u vás pravděpodobně vyvíjela poměrně dlouhou dobu. Proto je přirozené, že ani boj s ní není jednorázovou záležitostí a určitou dobu bude trvat, než Vás přestanou lákat ke kouření situace, ve kterých jste byli dříve zvyklí si zapálit cigaretu. Léčbu je proto nutné užívat  nejméně 3 měsíce, užívání po dobu 6 měsíců úspěšnost při odvykání kouření ještě zvyšuje. (Úspěšnost v lékařských termínech = biochemicky ověřená abstinence po jednom roce od počátku léčení).

Na jakého lékaře se obrátit?

Odborníky specializujícími se na odvykání kouření jsou v ČR především lékaři ve specializovaných Centrech léčby závislosti na tabáku, adresy jsou např. na www.odvykanikoureni.cz, na stránkách odborných společností (např. SLZT), nebo vám je sdělí na Lince pro odvykání kouření 800 350 000, která je v provozu každý pracovní den 12-20h za místní hovorné z celé republiky. Obrátit se však také můžete na kteréhokoliv lékaře - praktického lékaře, internistu, kardiologa či další odborníky. Pomoci může i konzultace s psychiatrem či  psychologem.