Skip directly to content

Diagnostika

Vyšetření prostaty:

  • První krok v diagnostice BHP představuje rozhovor pacienta s lékařem. Závažnost subjektivních příznaků lze vyhodnotit pomocí bodovaného dotazníku - I-PSS (Index prostatických symptomů). Lékař se ptá na příznaky onemocnění, předchorobí a nemoci v rodině, zejména na onemocnění blízkého mužského příbuzenstva (otec, bratr). Zaměří se zejména na potíže s močením.
  • Vyšetření per rectum. Prostata je uložená před konečníkem a lékař ji může nahmatat ukazovákem (chráněným gumovou rukavicí a natřeným vazelínou) zavedeným do konečníku. Pohmatem zjišťuje rozměry, tvar, tuhost prostaty a oblasti nenormální struktury. Vyšetření trvá krátkou chvíli. Může způsobit minimální potíže, které pominou hned po skončení vyšetření.
  • Prostatický specifický antigen (PSA). Jde o látku přítomnou v krvi, kterou tvoří žlázové buňky normální prostaty, prostaty postižené benigní hyperplazií a karcinomem prostaty. Hladiny se zjišťují ze vzorku krve. Pokud jsou hladiny PSA vyšší než normální (nad 4 ng/ml), obvykle to znamená, že muž má problémy s prostatou. Zvýšené hladiny nesvědčí jen o karcinomu, pacient může mít benigní hyperplazii prostaty nebo prostatitidu. Při zvýšených hladinách je třeba udělat další vyšetření.

Každoroční vyšetření prostaty prstem zavedeným do konečníku a vyšetření hladin PSA se provádějí s cílem nalézt muže, kteří mají karcinom prostaty. Vyšetření PSA samo o sebe na stanovení diagnózy karcinomu prostaty nestačí - diagnóza se potvrdí biopsií prostaty. Vyšetření PSA se využívá i na sledování léčby karcinomu prostaty. Je-li léčba účinná, hladiny PSA zůstávají nízké.