Skip directly to content

Částo kladené otázky

Co je benigní hyperplazie prostaty (BHP)?

BHP je zvětšení prostaty, které často postihuje muže nad 60 let. BHP nejprve postihuje vnitřní část prostaty. Zvětšení může vyústit do postupného utlačování močové trubice (uretry), což způsobuje potíže s močením.

Co je prostata a jaká je její funkce?

Prostata je žláza mužského pohlavního systému. Nachází se před konečníkem těsně pod močovým měchýřem (orgánem, který uskladňuje moč). Prostata je přibližně stejné velikosti a tvaru jako kaštan. Prostata je uložena kolem močové trubice, která odvádí moč ven z močového měchýře.

Hlavní funkcí prostaty je tvorba sekretu - tekutiny pro ejakulát. Uvedená tekutina tvoří prostředí, ve kterém mají spermie nejlepší pohyblivost - pro oplodnění vajíčka. Těsně před mužským orgasmem se vytlačí kontrakcí svalů ejakulát z prostaty do močové trubice. Také spermie, které se tvoří ve varlatech, jsou v průběhu orgasmu vytlačené do uretry.

Jaké jsou příznaky BHP?

Mnoho mužů nemusí pociťovat žádné příznaky. Nejběžnějším příznakem jsou však potíže při močení a mohou zahrnovat:

  • slabý proud moči,
  • pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře,
  • potíže při začátku močení,
  • časté močení,
  • naléhavost (problémy s odložením močení),
  • časté probouzení v noci z důvodu nucení na močení,
  • přerušovaný proud moči (zastaví se a opět se spustí),

Zvětšená prostata tlačí na uretru a pokud močový měchýř nedokáže vytlačit moč ven do zúžené uretry, mohou se vyvinout infekce močového traktu. Pokud se tak stane, mohou se objevit pocity pálení nebo bolesti při močení. Blokáda způsobená BHP může vést k opakovaným infekcím močového traktu, k náhlé neschopnosti močit nebo k postupnému poškození močového měchýře nebo ledvin.

Jak se BHP diagnostikuje?

Nejdůležitějším faktorem při diagnostice BHP jsou vaše zdravotní potíže. Váš lékař vás požádá, abyste detailně popsali všechny příznaky, které pociťujete při močení.

Další diagnostika se skládá z vyšetření per rectum (konečníkem). Prostata leží před konečníkem, a proto vám váš lékař vykoná vyšetření per rectum tak, že vsune navlhčený prst v rukavici do konečníku. Bude tak hmatat prostatu a usoudí, zda je zvětšená, zda jsou v ní hrbolky nebo jiné abnormality. Vyšetření per rectum může způsobovat nepříjemný pocit, ale ne závažnou bolest.

U pacientů s BHP je většinou zvětšená jen vnitřní část prostaty, takže někdy vyšetření per rectum nemusí odhalit BHP - a to dokonce ani u mužů s příznaky.

Vyšetření per rectum může odhalit nejen BHP, ale i rakovinu prostaty. Právě proto se doporučuje každoroční vyšetření prostaty u mužů nad 50 let nebo u mužů nad 40 let s rizikovými faktory jako například výskyt daného onemocnění v rodině. Okamžité vyšetření se doporučuje mužům, kteří pociťují jakékoli dlouhodobé příznaky.

U koho se nejčastěji vyskytuje BHP?

Zvětšená prostata je běžná u mužů nad 60 let. Pravděpodobnost vzniku BHP se zvyšuje s věkem a 80 % mužů nad 80 let má zvětšenou prostatu, ačkoli jen 40 - 50 % těchto mužů má příznaky BHP.

Vede BHP ke vzniku rakoviny?

Ne, BHP není rakovina a nemůže vést ke vzniku rakoviny, i když obě onemocnění mohou existovat současně. Raná stádia rakoviny prostaty nezpůsobují žádné příznaky, proto se velmi doporučují každoroční tělesná vyšetření a PSA testy.

Jak ovlivní BHP sexuální život?

BHP obvykle neovlivňuje sexuální život. Nicméně, pokud jsou příznaky týkající se močení zahanbující, mohou mužské sexuální aktivitě stát v cestě.

Jak ovlivňuje BHP močení?

Uretra (trubice, která odvádí moč ven z močového měchýře) prochází prostatou. Pokud je prostata zvětšená, může tlačit i na močovou trubici, čímž ztěžuje průchod moči. Může to způsobit potíže při močení nebo jiné problémy týkající se močení, jako například infekce močového traktu - cystitidy.

Kdy se má BHP léčit?

Zvětšená prostata jako taková nemusí být dostatečným důvodem k uvažování o léčbě. Vy a váš lékař se můžete rozhodnout, že počkáte, přičemž se necháte pravidelně vyšetřovat, abyste zjistili aktuální stav vaší prostaty. Pokud vás však příznaky způsobené BHP příliš obtěžují nebo závažně ovlivňují močový trakt, lékař vám doporučí vhodnou léčbu.

Jak se BHP léčí?

Při léčbě BHP se používají i léky - alfablokátory. Jsou to léky, které uvolňují svalovou tkáň prostaty ve snaze uvolnit blokádu uretry.
Standardním postupem při léčbě BHP je chirurgická operace. Nejběžnější procedurou je transuretrální resekce prostaty (TURP), při které se odstraní vnitřní část prostaty. Cílem je snížit tlak na uretru, kterou prostata utlačuje, čímž se usnadní močení. Při TURP se zavede do uretry tenký nástroj. Na konci tohoto nástroje je resektoskop, který se používá na odstranění vnitřní části prostaty. Není zapotřebí otevřený chirurgický zákrok.

Další procedurou je transuretrální incize prostaty (TUIP), při které se nástroj posouvá uretrou s cílem naříznout prostatu namísto odstranění tkáně prostaty. Touto cestou se umožní snížit tlak na uretru.

Pokud je prostata příliš velká, je možné provédst prostatektomii. V tomto případě se udělá řez na kůži v dolní části břicha. Chirurgovi to umožní odstranit prostatu.

Operace může zmírnit příznaky BHP u většiny pacientů, ale nemusí pomoci každému. Oslabený močový měchýř může nadále způsobovat problémy s močením, a to i po chirurgickém zásahu.

Jaké jsou vedlejší účinky léčby BHP?

Nežádoucím následkem operace může být retrográdní ejakulace (ejakulace semene zpět do močového měchýře namísto ejakulace močovou trubicí ven z těla). Pokud k tomu dojde, muž nebude schopen plodit děti přirozenou cestou. V současnosti však již existuje pomoc i pro tyto pacienty.

Ačkoli se malé procento mužů po operaci může stát impotentními, operace obvykle neovlivňuje mužský sexuální život.
Příležitostně může operace vést i ke zhoršení příznaků nebo k inkontinenci (pomočování). Je to však velmi občasný jev.

Ovlivní BHP můj život?

Je mnoho mužů s BHP, kteří nepociťují žádné příznaky. Pokud se však objeví příznaky, které vás obtěžují, navštivte lékaře. Je několik způsobů, jak léčit BHP nebo jiné problémy týkající se močení, které vás mohou trápit.