Skip directly to content

Příčiny nemoci

Některé běžné příčiny selhání srdce jsou uvedeny níže:

Srdeční infarkt

Srdeční infarkt způsobuje, že část srdečního svalu, do kterého určitý čas neproudila krev, odumře. Svalové buňky jsou nahrazeny vazivovými, které nemají schopnost se stahovat. Kontrakční síla srdce klesá a může dojít k selhání srdce.
 

Aortální stenóza (zúžení aortální chlopně bránící vypuzování krve z levé komory do aorty)

Aortální chlopeň se může zúžit, čímž brání vypuzování krve ze srdce do aorty. Levá komora se musí silněji stahovat, vyvinout vyšší tlak, aby zúženou chlopní vypudila krev do aorty. I v tomto případě (podobně jako při vysokém tlaku krve) se srdeční sval kompenzačně zvětší, aby dokázal překonat zvýšený odpor. V určitém stádiu je však už odpor tak velký, že síla levé komory ho nedokáže překonat a dojde k srdečnímu selhání.
 
 

Vysoký krevní tlak

Při vysokém krevním tlaku se srdce musí víc namáhat. Příčinou může být větší množství cirkulující krve anebo větší odpor chlopní resp. cév. Do úvahy přichází i kombinace obou stavů. Následkem dojde ke zhrubnutí svaloviny levé komory. V důsledku tohoto zhrubnutí však srdce nemusí být schopné zvládnout požadovanou námahu a selže ve své funkci pumpy.
 

Dilatační kardiomyopatie (rozšíření dutin srdce následkem závažného postižení srdečního svalu)

Srdce je při tomto onemocnění výrazně zvětšené. Svalová vlákna jsou částečně nahrazená vazivem, nejsou schopná se dostatečně stahovat, což často končí srdečním selháním.
 

Mitrální stenóza (zúžení chlopně oddělující levou předsíň od levé komory vedoucí ke sníženému proudění krve z levé předsíně do levé komory)

Poškozená mitrální chlopeň (odděluje levou předsíň od levé komory) se správně nedovírá. Při kontrakci levé komory krev teče zpět do předsíně, která se rozšíří a stoupne v ní množství krve a tlak. Následně stoupne tlak v plicních žilách a kapilárách. Krev se hromadí v plicích, pacientovi se hůře dýchá, začíná kašlat.
 

Aortální regurgitace (zpětný tok krve z aorty do levé komory podmíněný nedomykavostí aortální chlopně)

Aortální chlopeň se správně nedovírá, čímž dovoluje, aby krev tekla z aorty zpět do levé komory. Výsledkem je nadměrné hromadění krve v levé komoře až její následné selhání.
 
 

Akutní myokarditida (zánět srdečního svalu vyvolaný například virovou infekcí)