Skip directly to content

Diagnostika

  • Když nepozorujete erekci při raním probuzení
  • Když nemůžete dosáhnou erekce při masturbaci (sebeukájení)
  • Když nejste schopni udržet erekci až do ejakulace (výron semene)
  • Když naopak dosahujete erekce až těsně před ejakulací
  • Když nejde o jednorázové, ale opakované selhání
  • Když kromě poruch erekce pozorujete i pokles libida (sexuální touhy)

Lékař se ve vašem problému zorientuje nejprve otázkami typu: jakými dalšími zdravotními problémy trpíte (onemocnění srdce a cév, vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese atd.), a které léky užíváte, zda kouříte a kolik si dopřáváte alkoholu, jak vypadá váš sexuální život nyní a jak vypadal dříve. Měli byste spolu probrat i další rizikové faktory jako např. přítomnost dlouhodobého stresu v práci, poruchy spánku, problémy v partnerském vztahu atd. které se mohou na vašich problémech s potencí podílet. Tímto rozhovorem a vyšetřením vašeho celkového zdravotního stavu lékař posoudí, zda se za poruchami erekce skrývá psychická příčina anebo zda je nutno pátrat po příčině organické (tj. po jiném základním onemocnění). Nenechte se zaskočit tím, že k základnímu vyšetření patří i vyšetření pohlavních orgánů, vyšetření prostaty a eventuálně hormonální a biochemické vyšetření (odběr krve).

Včasné odhalení příčin erektilní dysfunkce je důležité nejen pro rozhodnutí, který z lékařských odborníků má vlastně poruchu léčit - urolog, androlog, sexuolog, praktický lékař, internista, psychiatr či endokrinolog - ale také jak a čím!

V řadě případů může lékař, na základě rozhovoru s pacientem a základního vyšetření, určit typ erektilní dysfunkce a zahájit léčbu.