Skip directly to content

Příčiny:

  • retrográdní (zpětná) menstruace, kdy krev je z dělohy vtahována zpět do vejcovodů a nese sebou endometriální tkáň
  • genetická vada
  • imunologická vada
  • porucha jater, kdy játra nedostatečně přeměňují estrogen na estriol, který již nezpůsobuje bujení tkáně
  • následek toxického poškození chemikáliemi z prostředí
  • nadměrná tvorba estrogenů jako důsledek užívání hormonů při pěstování dobytka a drůbeže a tudíž jejich vysoký obsah v naší stravě

Kde se ložiska endometriózy vyskytují?

Nejčastější je výskyt malých (řádově milimetry) ložisek na bláně, která vystýlá malou pánev a nazývá se pobřišnice - peritoneum. Ložiska většinou vypadají jako tmavě modré, žlutohnědé či bělavé tečky. Větší ložiska však mohou mít i velikost několika centimetrů. Ve vaječníku mohou být endometriální cysty, někdy označované jako "čokoládové" (obsah cysty tvořený opakovaným krvácením do nitra a následným vstřebáváním krve se podobá tekuté čokoládě). Často se vyskytují srůsty. Podle velikosti ložisek a hustoty srůstů na pobřišnici, vaječnících a vejcovodech se pomocí bodovacího skóre stanoví stupeň onemocnění.

Co endometrióza způsobuje?

Bolesti hlavně před začátkem a v prvních dnech menstruace jsou způsobené změnami v ložiscích, tzv. dysmenorea. Srůsty vznikají jako reakce organismu na poškození tkání. Neplodnost je způsobena jak srůsty tak i látkami, které v ložiscích endometriózy vznikají. Dalším příznakem mohou být bolesti při pohlavním styku tzv. dyspareunie.