Skip directly to content

Antikoncepční metody

Přirozené metody

Patří sem metoda plodných a neplodných dnů a přerušovaná soulož (coitus interruptus).

K určení plodných a neplodných dnů, má-li být spolehlivou antikoncepcí, je nutno použít tzv. symptotermální metodu, při které žena denně sleduje některé fyziologické ukazatele (bazální teplotu, hlen v pohlavním ústrojí, děložní čípek). V podrobnostech - které je však nutno přísně dodržet - je metoda značně komplikovaná. Pearlův index je asi 3-5.

Při přerušované souloži muž přeruší styk před orgasmem a ejakuluje mimo tělo ženy. Pearlův index je asi 15-20.

Bariérové metody

Kondom - gumový návlek na penis - je jedinou dostupnou mužskou antikoncepcí. Při přesném užívání je Pearlův index asi 5, v běžné praxi otěhotní až 15 % žen, podle zkušenosti páru. Výhodou je (částečná) ochrana před některými pohlavně přenosnými infekcemi.

Ženské mechanické bariérové metody (pesar, femidon, tj. ženský kondom) nejsou na českém trhu dostupné.

Chemické bariérové metody jsou představovány spermicidy, látkami, které poškozují spermie. Do pochvy se zavádějí před stykem v podobě tablet, globulí nebo krému. Je nutno si pečlivě prostudovat návod konkrétního přípravku a všechny podmínky přesně dodržet - pak je Pearlův index asi 3.

Nitroděložní tělíska

Metoda spočívá v zavedení tělíska do dělohy. Tělísko na sebe přitahuje bílé krvinky, které pak hubí spermie, jež se dostanou do dělohy. Hormonální tělíska navíc mění strukturu hlenu v kanálku děložního hrdla, který se stává pro spermie neprostupným. Tělíska se zavádějí obvykle na 5 let, pak je lze vyměnit.

Na trhu jsou nehormonální tělíska s mědí (případně s jiným kovem). Jejich hlavní nevýhodou je mírné prodloužení a zesílení menstruačního krvácení. Pearlův index je méně než 1.

Dostupná jsou i hormonální tělíska obsahující syntetický hormon žlutého tělíska. Menstruační krvácení je naopak výrazně zeslabeno. Jde o velmi spolehlivou antikoncepci, Pearlův index je asi 0,02.

Gestagenní antikoncepce

Využívá kontinuálního užívání syntetického hormonu žlutého tělíska. Společnou nevýhodou je možnost nepravidelného krvácení, které však u injekční formy obvykle přechází v úplné vymizení menstruace.

Mechanismus účinku je založen na vlivu hormonu na hlen v kanálku hrdla děložního. Ten se stává vazkým a pro spermie neprostupným. Přídatným mechanismem je blokáda ovulace, uvolnění vajíčka, ta však není stoprocentní (s výjimkou injekcí). Na trhu jsou tzv. minipilulky, které využívají především kojící ženy (běžné kombinované pilulky jsou v prvních 6 měsících po porodu nevhodné). Pro nekojící ženu mají málo výhod, musí se užívat velmi přesně, Pearlův index je asi 1-2.

V ČR dostupné podkožní hormonální implantáty se zavádějí na 3 roky. Pearlův index je asi 0,02.

Antikoncepční injekce se aplikují jednou za 3 měsíce do hýžďového svalu. Pearlův index je asi 0,01, tj. méně, než je Pearlův index sterilizace, chirurgického přerušení vejcovodů.

Kombinovaná hormonální antikoncepce

Využívá současného užívání ženského pohlavního hormonu a hormonu žlutého tělíska. Obvykle se užívá cyklicky, tj. každý čtvrtý týden se vynechává, v té době nastává menstruační krvácení. Hlavní mechanismus účinku je blokáda ovulace (hormony pilulky ovlivňují tvorbu hormonů podvěsku mozkového, které řídí funkci vaječníku), přídatný je vliv na hlen v hrdle děložním, který je neprostupný pro spermie.

Dnes nejoblíbenější antikoncepční metoda je na trhu v podobě tablet (pilulky, resp. při nízkém dávkování mikropilulky) nebo náplastí.

Kombinovaná hormonální antikoncepce má řadu příjemných přídatných účinků (např. příznivý vliv na mastnou pleť a akné), na druhé straně má některé zdravotní nevýhody a rizika, takže všechny ženy ji užívat nemohou (především se to týká žen se zvýšeným rizikem hluboké žilní trombózy, hypertoniček atd.). Pearlův index je při přesném užívání asi 0,1-0,2.

Ženy, pro které ze zdravotních důvodů není kombinovaná hormonální antikoncepce vhodná, mohou téměř bez výjimky užívat některou z metod gestagenní antikoncepce.