Skip directly to content

Léčba

Víte, jak lze toto onemocnění léčit?

V současné době jsou již na našem trhu léky určené k léčbě Alzheimerovy choroby. Nevedou k jejímu vyléčení, ale mohou zastavit či zpomalit zhoršování nemoci a tím prodlouží aktivní část života nemocného. Tyto léky sice nezabrání úbytku mozkových buněk, ale vedou ke zvýšení množství acetylcholinu v mozku a tak zlepšují fungování mozku. Jde o tzv. inhibitory acetylcholinesterázy (blokují činnost látky, která rozkládá acetylcholin). Aktuálně jsou u nás k dispozici 3 inhibitory acetylcholinesterázy. Tyto léky jsou určeny k léčbě příznaků mírné až středně těžké fáze Alzheimerovy choroby a může je předepsat psychiatr, neurolog nebo geriatr. Jsou dostupné ve všech lékárnách a v současné době jsou částečně hrazeny zdravotní pojišťovnou.

Pro léčbu příznaků středně těžké až těžké fáze Alzheimerovy demence je určen prozatím jediný zástupce skupiny NMDA antagonistů.

Víte, jak postupovat při podezření na onemocnění Alzheimerovou nemocí?

Máte-li podezření, že Vy nebo někdo z Vašich blízkých trpí Alzheimerovou chorobou, neostýchejte se a navštivte svého praktického lékaře, popř. se obraťte přímo na odborného lékaře, který se diagnostikou a léčbou poruch paměti zaobírá (neurolog, psychiatr, geriatr). U lékaře pak řekněte, jak dlouho příznaky nemoci trvají, zda a jak rychle se zhoršují. Připravte si seznam všech užívaných léků (léky jsou často příčinou poruch paměti!). Nestyďte se na všechno zeptat, nechte si vysvětlit vše, čemu nerozumíte, dělejte si poznámky, popř. lékaře požádejte o nějaké informační materiály. Nezapomínejte, že ne vše, co může jako Alzheimerova choroba vypadat, jí musí být, může jít o stav, který se dá vyléčit a zbytečné oddalování léčby může mít závažné důsledky. Stejně tak u samotné Alzheimerovy choroby – čím dříve se s léčbou začne, tím lépe.