Skip directly to content

Historie

Skromné začátky

V roce 1849, rok po příchodu z Německa do New Yorku, Charles Pfizer, chemik, a jeho bratranec Charles Erhart, cukrář, založili v Brooklynu společnost Charles Pfizer & Company Inc. V té době vyráběla hlavně léčiva a chemikálie včetně jódu či kafru. Prvním výrobkem společnosti Pfizer byl přípravek proti parazitům. V roce 1868 společnost přesídlila na Manhattan, New York, kde sídlí dodnes. Na přelomu 19. a 20. století se hlavním produktem společnosti Pfizer stala kyselina citronová. Tato všestranná látka měla velmi široké průmyslové využití, ale její výroba byla v té době finančně příliš nákladná a používanými postupy nebylo možné získat větší množství. Od roku 1919 uměla společnost Pfizer, jako první společnost na světě, vyrobit kyselinu citronovou masově, fermentací z cukru.

Zázračný lék

S příchodem druhé světové války bylo nutné vyvinout lék s účinkem proti infekcím. Ačkoli v roce 1928 Alexander Fleming ve své laboratoři odhalil antibakteriální účinky penicilínu, stále chyběl způsob, kterým by bylo možné získat penicilín v masovém měřítku.

Do řešení výroby penicilínu ve velkém bylo zapojeno několik amerických farmaceutických společností. V roce 1941 společnost Pfizer využila své poznatky z oblasti fermentace a jako první začala vyrábět penicilín ve velkém množství, čímž se dostala do povědomí široké veřejnosti. Penicilín, označovaný jako zázračný lék tak vstoupil do věku moderní medicíny.

Do roku 1945 byla společnost Pfizer největším výrobcem penicilínu na světě a pracovala na objevení nového léku. V roce 1959, po provedení 20 milionů testů na 135 000 vzorcích po celém světě, bylo na trhu představeno nové antibiotikum Terramycin – první lék vynalezený systematickým výzkumem společnosti Pfizer.

Globální expanze

V roce 1951 začala společnost Pfizer svou celosvětovou expanzi.

Na začátku šedesátých let byla společnost Pfizer hlavním výrobcem nové vakcíny proti obrně. Tato očkovací látka byla použita pro téměř 60 milionů lidí a navždy ukončila strach, který s sebou hrozba onemocnění obrnou přinášela. Společnost dostala název „Pfizer Inc.“ a pokračovala v inovaci léků po celá sedmdesátá a osmdesátá léta, která byla základem dalšího růstu a expanze.

V roce 2000 se společnost Pfizer sloučila se společností Warner-Lambert. V roce 2003 došlo k další veliké akvizici, kdy Pfizer koupil farmaceutickou společnost Pharmacia. V roce 2009 proběhlo sloučení se společností Wyeth a od té doby se společnost Pfizer řadí mezi přední světové biofarmaceutické společnosti.

V prosinci roku 2014 došlo k akvizici obchodovaných vakcín společnosti Baxter International Inc. a v roce 2015 došlo k akvizici společnosti Hospira, přičemž ve stejném roce jsme oznámili zakoupení dvou vakcín od společnosti GSK. Příležitosti k růstu hledá společnost Pfizer i nadále, např. v roce 2016 oznámila plánovanou fúzi se společností Medivation, která nám umožní stát se vedoucí společností v oblasti prodeje onkologických léků.