• Novinky

 • Kontakt

Rozhovor s KyRickem Tuckerem, ředitelem GFS - "Nabíráme talentované lidi"

Moderní řízení (Časopis vydavatelství Economia)

Rozhovor s KyRick Tuckerem, ředitelem GFS
"Nabíráme talentované lidi"


Před třemi lety otevřela farmaceutická společnost Pfizer v Praze finanční centrum sdílených služeb, takzvané GFS centrum (Global Financial Solutions Center). Celkem má společnost po světě pět takových center, z toho dvě v Evropě - v České republice a v Irsku. Pražské centrum se přitom za poslední rok strmě rozrůstá. V současné době pomáhá zaúčtovávat obraty a finanční operace společnosti ve třinácti zemích napříč třemi kontinenty. Z původních čtyřiceti zaměstnanců dnes jeho mezinárodní tým čítá 140 lidí. „Do konce roku plánujeme nabrat do pražské pobočky třicet nových kolegů a rozšířit působnost centra o dalších dvanáct trhů," přibližuje plány společnosti Pfizer ředitel GFS centra v Praze KyRic Tucker.

 • Proč jste si pro otevření v pořadí pátého finančního centra vybrali Prahu?

Prahu vnímáme jako nejlepší volbu, a to jak díky její strategické poloze v centru Evropy, tak i pro její mezinárodní kulturní prostředí, stabilní a rostoucí ekonomiku, a co je důležité, také pro vysokou kvalitu a odbornost zdejších pracovních sil. Je tady celá řada lidí, kteří mají zkušenosti v oblasti obchodu a financí.

 • Pro kolik zemí dnes pražské GFS centrum poskytuje své služby?

Naše pražská pobočka dnes poskytuje klíčovou podporu třinácti trhům v oblasti střední a východní Evropy a v zemích Afriky, Blízkého a Středního východu. V průběhu příštího roku přibude podle plánu dvanáct dalších trhů. Kromě toho dnes pražský tým z části poskytuje služby i státům západní Evropy.


KyRick Tucker

 • Jaký je hlavní účel finančních center sdílených služeb ve společnosti Pfizer?
Naše GFS centra se zaměřují na poskytování podpory v oblasti strategických a finančních řešení, a to globálně napříč zeměmi, kde společnost Pfizer působí. Jejich snahou je zajišťovat vysoce kvalitní a efektivní řešení v rámci všech účetních transakcí a dále klíčovou pomoc při financování transformačních aktivit, jako jsou například fúze, akvizice a reorganizace v rámci společnosti. To vše s ohledem na důsledné dodržování všech legislativních předpisů.
 • Společnost Pfizer působí ve 150 zemích po celém světě. Jak se vám daří sdílené služby zavádět?
Aktivity GFS jsou dnes rozděleny mezi pět poboček, které sídlí v USA, Číně, Irsku, České republice a na Kostarice. V současné době podporuje trhy, které představují přibližně 88% všech obratů společnosti Pfizer. Máme v plánu, že do konce roku 2018 budou GFS centra podporovat trhy, které celosvětově představují téměř 100% těchto obratů. Naše hlavní heslo je: „Nic není nemožné". To vychází hned z několika našich dlouhodobých firemních strategií. Konkrétně usilujeme o to, aby naše GFS centra byla prvotřídním hráčem na poli sdílených finančních služeb. Chceme být důvěryhodným a efektivním obchodním partnerem pro naše interní zákazníky. A usilujeme o to, aby naši zaměstnanci sami poznali, že naše motto „Great Place to Work" realizujeme a že je práce v GFS skvělou pracovní příležitostí.
 • Jsou takzvané „finanční sdílené služby" běžným modelem u podniků působících na velkém množství trhů?
Existuje široké spektrum modelů v oblasti sdílených služeb. V současné době je to velmi dynamické odvětví. Ukazuje se, že tyto modely v různé míře využívá většina velkých nadnárodních společností - ať už interně nebo externě, tedy dodavatelsky. Konkrétně ve společnosti Pfizer, která jako jedna z předních farmaceutických firem působí celosvětově, se primárně soustředíme na budování našich vlastních interních kapacit, ačkoli stále využíváme i některé externí služby. Naše postupy přitom neustále porovnáváme také s dalšími organizacemi. To nás žene dopředu.
 • Stále rozšiřujete tým pražského GFS centra a nabíráte nové zaměstnance. Jak se vám daří hledat nové talenty?
Pražský tým prochází opravdu prudkým rozvojem. Do roku 2016 jsme vstupovali se 45 zaměstnanci, dnes má tým téměř 140 lidí. Část z nich přišla v důsledku interních přesunů a postupů v rámci poboček společnosti z různých koutů světa, desítky lidí jsme nově přijali. Celkově jsme spokojeni, že je v České republice dostatek kvalifikovaných a schopných lidí. I když v oblasti finančních a účetních služeb zdaleka nejsme jediní a v Praze je samozřejmě spousta dalších rozrůstajících se firem, které podobně talentované jedince hledají. Na druhou stranu tato oborová expanze a poptávka je velmi pozitivní, a to nejen proto, že přináší spoustu nových možností profesního uplatnění, ale také pro hospodářský růst země - a v konečném důsledku se tak do Prahy i České republiky dostává řada kvalifikovaných lidí. Pro nás je to výzva, abychom byli konkurenceschopní, co se týká získávání nových talentů. Zároveň to na nás klade mnohem vyšší nároky na to, abychom si tyto pracovníky dokázali udržet.
 • Jaké pracovníky do svého týmu hledáte?
Rádi bychom našli motivované experty v oblasti finančnictví, juniorní i seniorní účetní a ekonomy. Hledáme lidi, které baví práce v dynamickém mezinárodním prostředí a kteří mají zájem podílet se společně na aktivitách společnosti Pfizer a zároveň budou na „jedné vlně" s naším hlavním cílem. To konkrétně znamená, že můžeme pacientům přinášet účinnou a efektivní léčbu a přispívat ke zlepšení kvality života lidí po celém světě. Nabízíme jim přitom celou řadu příležitostí profesního růstu a rozvoje, stejně jako benefity a zázemí přední farmaceutické společnosti. Svých zaměstnanců si vážíme a nabízíme jim zajímavou práci ve skvělém týmu.
 
 • Jaké hlavní dovednosti by měli uchazeči ovládat?
Hledáme specialisty na konkrétní oblasti účetních služeb - od řešení pohledávek a řízení cash flow až po zpracování plateb a faktur, účetních operací či finančních reportů. Ideální uchazeč by měl být schopen prokázat výrazné organizační schopnosti a kreativitu při řešení problémů. Důležitá pro řešení úkolů je také schopnost efektivní komunikace a spolupráce napříč týmy. A nezbytným předpokladem je znalost angličtiny, případně dalšího světového jazyka.
 
 • Tým GFS v Praze čítá přes dvacet různých národností. Co je podle vás důležité pro dobré vedení tak velkého mezinárodního kolektivu?
Náš tým je opravdu velmi rozmanitý. Tvoří ho lidé z celé řady různých kultur, jazykových oblastí, národů a také s různými odbornými dovednostmi. V tomto prostředí hraje zásadní význam naše jedinečná firemní kultura, která respektuje a využívá rozmanitosti našich lidí a zároveň každému udává směr k dosažení společného cíle. Jsme globálně propojeni s posláním a vizí naší společnosti, přitom je však naplňujeme tak, abychom co nejlépe zapojili a motivovali náš český kolektiv. Právě z toho důvodu požadujeme od všech našich zaměstnanců alespoň základní znalost angličtiny, abychom tak mohli, a to doslova, hovořit stejným jazykem.
 
 • Jaké náklady pánujete investovat do dalšího rozvoje GFS v Praze?
Během prvního roku působení GFS centra v Praze jsme investovali více než 180 milionů korun do jeho založení. Právě nyní investujeme více než tři miliony dolarů do rekonstrukce naší kancelářské budovy, kterou je třeba přizpůsobit, aby vyhovovala požadavkům tak početného týmu. Kromě toho počítáme i nadále s významnými investicemi do provozních nákladů, stejně jako s náklady na rostoucí pracovní tým.
 
 • Pamatujete si na své začátky v GFS? Co vás na vaší práci motivuje?
Do společnosti Pfizer a GFS v USA jsem přišel v roce 2003. Předtím jsem několik let pracoval v účetnictví ve veřejném sektoru, kde jsem získal zkušenosti v oblasti daní i auditů. Pražské GFS centrum vedu od října 2015. Na mé práci a konkrétně na práci v GFS mě motivuje hlavně neustálá možnost profesního růstu, každodenní nové výzvy a také to, že jsem součástí globálního týmu, který dělá maximum pro zajištění chodu společnosti.
 
 • Jak dlouho žijete v Praze a co se vám tady líbí?
Do Prahy jsme se s manželkou a třemi dětmi přestěhovali před dvěma lety z jihu Spojených států. Praha je opravdu překrásné město, které je obklopené půvabnou krajinou. Ale ještě větší dojem na nás udělal místní pulzující kulturní život. Poznali jsme tady celou řadu báječných lidí a jsme naprosto nadšení z toho, že můžeme být součástí metropole s tak úžasnými možnostmi.

O NÁS O společnosti Úvodní slovo Generálního ředitele Pomáháme Dary a granty Transparentní spolupráce INOVACE A VÝZKUM Vakcíny Onkologie Kardiolovaskulární onemocnění Vzácná onemocnění Chronická zánětlivá onemocnění Infekční onemocnění Závislost na tabáku Genová terapie Klinické testy Výzkum a vývoj PRODUKTY VPOIS Odborný informační servis Hlášení nežádoucích účinků KARIÉRA/CAREER Jsme Pfizer Benefity Přidej se k nám We are Pfizer Benefits Join us