• Novinky

  • Kontakt

ZÁVISLOST NA TABÁKU

Kouření je příčinou mnoha vážných onemocnění a současně zhoršuje průběh stávajících onemocnění. Tělo kuřáka je kouřením nepříznivě ovlivňováno. Po zanechání kouření se tělo začíná regenerovat a snižuje se riziko výskytu nejrůznějších onemocnění. 

Pozitivní změny v organismu po poslední cigaretě
  • 20 minut po poslední cigaretě se zpomaluje tepová frekvence.
  • 8 hodin po poslední cigaretě se hladina kyslíku vrací do normálu a hladina oxidu uhelnatého v krvi klesá o 50 %.
  • 48 hodin po poslední cigaretě je oxid uhelnatý téměř eliminován z těla. Plíce se začínají čistit od zplodin kouření a zlepšuje se chuť a čich.
  • 72 hodin po poslední cigaretě se zlepšuje dýchání, regenerují se dýchací cesty a zvyšuje se hladina energie.
  • 2–12 týdnů po poslední cigaretě se upravuje kardiovaskulární systém, zlepšuje se cirkulace.
  • 3–9 měsíců po poslední cigaretě se zlepšuje kašel a pískot v dýchacích cestách, plicní funkce se zvyšuje až o 10 %.
  • 1 rok po poslední cigaretě klesá ve srovnání s kuřáky riziko srdečního infarktu na polovinu.
  • 10 let po poslední cigaretě se v porovnání s kuřáky snižuje riziko karcinomu plic na polovinu.
  • 15 let po poslední cigaretě je riziko srdečního infarktu srovnatelné s rizikem člověka, který nikdy nekouřil. 

V Evropě a České republice je kouření příčinou každého šestého úmrtí. Jedná se především o onkologická a kardiovaskulární onemocnění, dále je kouření zodpovědné za více než 80 % chronických plicních onemocnění a dalších nemocí v jiných lékařských oborech. 

Závislost na tabáku je chronické, recidivující a smrtelné onemocnění, které zkracuje život více než polovině kuřáků v České republice, a to v průměru o 15 let. Každý rok zemře v České republice v důsledku kouření na 16 000 lidí. Jedná se tedy o 44 úmrtí denně, která jsou způsobena kouřením.

Závislost na tabáku je nemoc, která má vlastní číslo diagnózy – F17 v Mezinárodní klasifikaci nemocí.

Závislost na tabáku má dvě složky: psychosociální (má ji víceméně každý kuřák) a fyzickou závislost na nikotinu (má ji okolo 80 % kuřáků).

Pokud kuřák vykouří 10–15 cigaret denně a první cigaretu si potřebuje zapálit do jedné hodiny po probuzení, lze obecně říci, že je na nikotinu závislý.

Pokud si přejete přestat kouřit, navštivte svého lékaře, který vám může s léčbou závislosti na tabáku pomoci. Dále můžete kontaktovat také odborníky ve specializovaných centrech pro léčbu závislosti na tabáku. Lékaři vám doporučí vhodnou individuální léčbu a poskytnou rady, které vám odvykání usnadní.

PP-CHM-CZE-0008
O NÁS O společnosti Úvodní slovo Generálního ředitele Pomáháme Dary a granty Transparentní spolupráce INOVACE A VÝZKUM Vakcíny Onkologie Kardiolovaskulární onemocnění Vzácná onemocnění Chronická zánětlivá onemocnění Infekční onemocnění Závislost na tabáku Genová terapie Klinické testy Výzkum a vývoj PRODUKTY VPOIS Odborný informační servis Hlášení nežádoucích účinků KARIÉRA/CAREER Jsme Pfizer Benefity Přidej se k nám We are Pfizer Benefits Join us

​​​​​​​​​​​​​​© 2022 Vytvořil a spravuje: Pfizer, spol. s r.o.