Kouření je příčinou mnoha vážných onemocnění a současně zhoršuje průběh stávajících onemocnění. Tělo kuřáka je kouřením nepříznivě ovlivňováno. Po zanechání kouření se tělo začíná regenerovat a snižuje se riziko výskytu nejrůznějších onemocnění.
Pozitivní změny v organismu po poslední cigaretě
V Evropě a České republice je kouření příčinou každého šestého úmrtí. Jedná se především o onkologická a kardiovaskulární onemocnění, dále je kouření zodpovědné za více než 80 % chronických plicních onemocnění a dalších nemocí v jiných lékařských oborech.
Závislost na tabáku je chronické, recidivující a smrtelné onemocnění, které zkracuje život více než polovině kuřáků v České republice, a to v průměru o 15 let. Každý rok zemře v České republice v důsledku kouření na 16 000 lidí. Jedná se tedy o 44 úmrtí denně, která jsou způsobena kouřením.
Závislost na tabáku je nemoc, která má vlastní číslo diagnózy – F17 v Mezinárodní klasifikaci nemocí.
Závislost na tabáku má dvě složky: psychosociální (má ji víceméně každý kuřák) a fyzickou závislost na nikotinu (má ji okolo 80 % kuřáků).
Pokud kuřák vykouří 10–15 cigaret denně a první cigaretu si potřebuje zapálit do jedné hodiny po probuzení, lze obecně říci, že je na nikotinu závislý.
Pokud si přejete přestat kouřit, navštivte svého lékaře, který vám může s léčbou závislosti na tabáku pomoci. Dále můžete kontaktovat také odborníky ve specializovaných centrech pro léčbu závislosti na tabáku. Lékaři vám doporučí vhodnou individuální léčbu a poskytnou rady, které vám odvykání usnadní.