Mezinárodní výzkumné a vývojové aktivity společnosti Pfizer naplňují její poslání, kterým je vyvíjet průlomové léky, které mění život pacientů. Zlepšením zdravotního stavu umožňují pacientům prožít zdravější, kvalitnější a delší život.
Náš výzkum se zaměřuje na vývoj inovativních a tzv. first-in-class molekul s novým mechanismem účinku. Například v oblasti kardiovaskulárních a metabolických onemocnění se soustředíme na DNA technologii, v oblasti vzácných onemocnění využíváme metody genové terapie. Další významnou oblastí výzkumu je vývoj vakcín proti závažným infekčním onemocněním, včetně covidu-19. Do výčtu hlavních terapeutických oblastí tedy patří zejména interní medicína s kardiovaskulárními a metabolickými chorobami, onkologie s širokým spektrem nádorových onemocnění, léčba tzv. vzácných onemocnění a závažných zánětlivých chorob autoimunitního nebo infekčního původu.
Než je takový průlomový léčivý přípravek uveden na trh, je potřeba otestovat miliony chemických látek, z nichž se vyberou ty vhodné, které jsou skutečně účinnými potenciálními léčivy. Následuje řada preklinických a klinických testů, než mohou být schváleny jako léčivý přípravek a uvedeny na trh. Od objevu po schválení může uplynout až 15 let a průměrné náklady dosahují 2,6 miliardy dolarů. Například v roce 2019 investoval Pfizer do výzkumu a vývoje přibližně osm miliard dolarů.
Bližší informace k výzkumu ve společnosti Pfizer jsou k dispozici na stránkách https://www.pfizer.com/science (pouze v angličtině).