• Novinky

  • Kontakt

CHRONICKÁ ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ

Zánět je odpovědí organismu na poškození tkáně. Fyziologicky zastává obrannou funkci, ale může být také poškozující reakcí organismu. U autoimunitních chorob, jako je revmatoidní artritida, lupus, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba a mnoho dalších, imunitní systém působí proti vlastním tkáním a dochází k rozvoji chronického zánětu, který poškozuje orgány. Tyto bolestivé a vysilující choroby omezují kvalitu života pacientů a mohou vést k trvalým, nenávratným poškozením i ke zkrácení života. Mnoho z těchto chorob je obtížně léčitelných a i přes pokroky, které medicína za uplynulé dekády udělala, stále existují v jejich léčbě nenaplněné potřeby.

S rozvojem poznatků ohledně patofyziologie zánětu dochází také k rozvoji nových, selektivnějších protizánětlivých léků, které cílí na klíčové cesty zánětu. Lidé s autoimunitními a zánětlivými chorobami tak mají stále novou naději. Výzkum ve společnosti Pfizer je zaměřen na tři oblasti: revmatologii, dermatologii a gastroenterologii.

Zaměřujeme se na vývoj léků, které povedou k dosažení remise onemocnění a jeho úplného vyléčení. Věříme, že z dlouhodobého pohledu těchto cílů dosáhneme právě vývojem selektivních léků, které cíleně inhibují prozánětlivé dráhy a mají nízké bezpečnostní riziko.

Před dvaceti lety se stala přelomovou biologická léčba a její vývoj neustále pokračuje.

Mezi prvními biologickými léky pro léčbu chronických zánětlivých chorob byly inhibitory TNF. Blokádou TNF (= prozánětlivá bílkovina) dochází k útlumu zánětu, ke zpomalení progrese onemocnění a k potlačení příznaků choroby. Inhibitory TNF se používají v léčbě revmatických, kožních i střevních onemocnění: revmatoidní artritida, ankylozující spondylitida, psoriatická artritida, neradiografická axiální spondylitida, juvenilní idiopatická artritida, lupénka a nespecifické střevní záněty.

Novou skupinou cílených protizánětlivých léčiv jsou inhibitory Janus kináz (JAK). První přípravky byly v EU schválené v roce 2017. Jejich výhodou oproti biologickým lékům podávaným injekčně je perorální podání ve formě tablet a rychlý nástup účinku. Používají se v léčbě revmatoidní a psoriatické artritidy a ulcerózní kolitidy.

Výzkum a vývoj společnosti Pfizer se zaměřují na léky cílící na dráhy JAK, ale i na léky příštích generací šité na míru proti různým chorobám, jako je revmatoidní artritida, lupus, psoriáza, ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, nealkoholová steatohepatitida, atopická dermatitida, alopecie a vitiligo.
PP-INP-CZE-0004
O NÁS O společnosti Úvodní slovo Generálního ředitele Pomáháme Dary a granty Transparentní spolupráce INOVACE A VÝZKUM Vakcíny Onkologie Kardiolovaskulární onemocnění Vzácná onemocnění Chronická zánětlivá onemocnění Infekční onemocnění Závislost na tabáku Genová terapie Klinické testy Výzkum a vývoj PRODUKTY VPOIS Odborný informační servis Hlášení nežádoucích účinků KARIÉRA/CAREER Jsme Pfizer Benefity Přidej se k nám We are Pfizer Benefits Join us

​​​​​​​​​​​​​​© 2022 Vytvořil a spravuje: Pfizer, spol. s r.o.